Aktualności

Wyniki konkursu TOPTEN 2017!

07.06.17

31 maja 2017r. o godzinie 16:00 w Warszawie w Hotelu MDM odbyła się gala konkursu TOPTEN Okna 2017, podczas której zostały ogłoszone wyniki czwartej edycji konkursu na najlepszą stolarkę budowlaną. Zgodnie z założeniami konkurs TOPTEN Okna ma stanowić platformę mającą na celu pomoc inwestorom, projektantom, audytorom energetycznym w wyborze najlepszej pod względem oszczędności energii i kosztów dostępnej na rynku polskim stolarki budowlanej.

W tegorocznej edycji konkursu TOPTEN Okna 2017 oceniano parametry opisane wg normy
PN-EN 14351-1. Produkty oceniano w oparciu o deklarację cech potwierdzonych przez badania certyfikowanych jednostek, obiektywne testy i analizy, opracowane przez niezależne instytucje.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono firmy produkujące stolarkę dostępną na polskim rynku. Zgłoszone wyroby poddano szczegółowej ocenie, zgodnie z zasadami konkursu. Wykonano też analizę rynku stolarki budowlanej. W ramach konkursu przeanalizowano łącznie ponad 550 wyrobów, wybierając produkty charakteryzujące się energooszczędnymi właściwościami.

W konkursie TOPTEN Okna 2017 brali udział producenci okien pionowych, okien dachowych oraz drzwi zewnętrznych. W konkursie wyróżniono produkty w pięciu kategoriach:

  • Okna pionowe drewniane
  • Okna pionowe PCV
  • Okna pionowe aluminiowe
  • Okna dachowe
  • Drzwi zewnętrzne

Podstawą oceny była efektywność energetyczna stolarki, wykonana w oparciu o bilans energetyczny. Dodatkowej ocenie podlegały również inne parametry opisujące najważniejsze cechy wyrobu: wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw [W/m2K], współczynnik przepuszczalności energii słonecznej gG, współczynnik przepuszczalności światła Lt, wskaźnik oddawania barw szyby – Ra, klasa odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, izolacyjność akustyczna okna RW(C;Ctr). Pod uwagę brano również rynkową cenę oferowanych produktów oraz montaż, którego szczegóły powinny być opisane w karcie gwarancyjnej. Wyroby poddano ocenie porównawczej w odniesieniu do okien spełniających aktualne wymagania prawne (okna referencyjne).

Laureatami konkursu zostały firmy:
- w kategorii drzwi zewnętrznych - DOORSY, ERKADO, Ł&K Sp.j., MIKEA  II Sp. J., F.P.H.U  "PARMAX" S.C., PAWEŁ PARUCH, ARTUR PARUCH, POL-SKONE Sp. z o.o., PORTA KMI POLAND Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, P.W. VIKKING KTS sp. z o.o., Producent Drzwi  "BARAŃSKI" Sp.j.  Ignacy Barański i Zbigniew Barański, Zakład Stolarki Budowlanej "CAL", Z. Cywiński i wspólnicy Sp.j.;

- w kategorii okien dachowych - ALTATERRA Polska Sp. z o.o., FAKRO Sp. z o.o, KRONmat Sp. z o.o., OKPOL Sp. z o.o., Roto Okna Dachowe Sp. z o.o., VELUX Polska Sp. z o.o. Spółka handlowa;

- w kategorii okien drewnianych pionowych - Bildau & Bussmann Polska Sp. z o.o., DAKO Sp. z o.o., Goran Sp. z o.o., KARO Okna Drewniane, PAMO Sp. z o. o. Sp. K., PPUH PINUS SP.J. J&M SMOLARCZYK, SŁOWIŃSCY SP. J., Stolbud Włoszczowa S.A./Grupa KORONEA, ZAKŁAD STOLARKI BUDOWLANEJ „SOBAŃSKI’ SP.J.;

- w kategorii okien metalowych - AWILUX Polska Sp. z o.o. Sp.k., Eko-Okna S.A., Fabryka Okien Alsecco Sp. z o.o., Fabryka Okien i Drzwi "DAVEX", V.A. Grześ Spółka Jawna, FTS-ABARIS Sp. z o.o., IZOPLAST - SYSTEMY OKIEN I DRZWI, JUSTA, Lubartowska Fabryka Okien i Drzwi, FER-PLAST Sp.J., Matplast Sp. z o. o., RYBAK Przedsiębiorstwo Budowlane;

- w kategorii okien pionowych PVC - Bob-Rollo Sp. z o.o., BUDVAR Centrum Sp. z o. o., Eko-Okna S.A., KRISPOL Sp. z o.o., M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o. o., OknoPlus Sp. z o.o, P.P.H. TUR-PLAST Grzegorz Turowski, Rodex Sp. z o.o.  

Wyróżnione w konkursie okna pionowe i dachowe oraz drzwi charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz bardzo dobrą efektywnością energetyczną i ekonomiczną.

W zakresie efektywności energetycznej wyróżnione w konkursie produkty z pewnością należą do najlepszych w Polsce. Zastosowane rozwiązania pozwoliły już dziś osiągnąć wartości spełniające wymagania stawiane budynkom według warunków technicznych 2021.

Mecenasami konkursu TOPTEN Okna 2017 byli:

Partnerzy